​Sezonowa konserwacja maszyn rolniczych – poradnik dla rolników

Aby maszyny rolnicze służyły nam przez wiele długich sezonów, ważna jest ich konserwacja po każdym okresie, która składa się z kilku prostych, ale jednocześnie bardzo ważnych kroków. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się długoletnim korzystaniem ze swoich maszyn bez obaw o ich zbyt szybką eksploatację. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy słyszałeś o nich wszystkich!

​Zastosowanie maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze i ich zastosowanie różnią się w zależności od używanego przez Ciebie sprzętu. Jednak jest kilka ważnych maszyn, których warto, abyś znał zastosowanie, ponieważ mogą Ci znacznie ułatwić codzienną pracę na roli.

Jedną z bardziej popularnych maszyn wśród rolników jest agregat ścierniskowy, który używany jest na każdym rodzaju gleby. Agregat ścierniskowy zwiększa plony na glebie, ponieważ ją spulchnia, pozbywa się chwastów, kruszy większe bryły oraz miesza nawóz z glebą. Jest więc Twoim nieodłącznym elementem w wyposażeniu rolniczym, jeśli chcesz, aby rośliny rosły zdrowe i smaczne.

Kolejną maszyną rolniczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest włóka łąkowa. Należy do grupy sprzętów rolniczych ułatwiających wyrównanie powierzchni łąki, czyli tzw. włókowanie. Ten etap pracy polowej pozwala na swobodny rozrost roślin. Natomiast Tobie w przyszłości ułatwi koszenie i zbieranie traw.

​Regularne czyszczenie i smarowanie maszyn rolniczych

Jednym z ważniejszych etapów w dbaniu o sprawne działanie Twojego sprzętu jest ich regularne czyszczenie i smarowanie. Maszyny rolnicze mają to do siebie, że są używane przez określony czas w roku, a przez kolejny okres stoją, czekając na ponowne użycie. Może to powodować ich niszczenie, w tym powstawanie korozji. Dlatego, choć możesz uważać to za zbyteczne, to nigdy nie zapominaj o regularnym myciu swoich maszyn rolniczych.

O sprzęty rolnicze należy dbać przede wszystkim poprzez ich regularne czyszczenie. Podczas licznych prac rolniczych w maszynach zbiera się brudna ziemia, resztki roślin czy kurz. Koniecznie trzeba z nich oczyścić sprzęt rolniczy. Zbierający się brud może zatrzeć Twój sprzęt, powodując jego szybsze zużycie, dlatego nie pomijaj tego kroku, jeśli chcesz cieszyć się długoletnim stażem pracy Twojej maszyny. Szczególnie ważne jest dokładne umycie maszyn rolniczych po zakończonym sezonie.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest regularne smarowanie maszyn oraz ich kontrola techniczna. Nawet jeśli nie zauważasz żadnych nieprawidłowości u swojej maszyny rolniczej, to należy ją oddać do sprawdzenia mechanikowi. On w tym czasie z pewnością zadba również o uzupełnienie ewentualnych płynów w Twojej maszynie rolniczej. Pamiętaj, że zarówno brak, jak i za dużo smaru mogą być niekorzystne dla prawidłowego działania sprzętu rolniczego.

Nie zapominaj także o odpowiednim zabezpieczaniu powierzchni swoich maszyn rolniczych przed korozją. Maszyny rolnicze narażone są na działanie wielu czynników atmosferycznych, przez co może je pokrywać rdza, która nie jest korzystna zarówno dla samej maszyny, jak i dla gleby, na której sprzęt pracuje.

Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego również bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego każdej z maszyn rolniczych. Jeśli zauważysz usterki lub uszkodzone elementy, to najlepszy moment na ich naprawę. Sprawdzaniem stanu sprzętu rolniczego zajmij się pod koniec zimy, dzięki czemu zyskasz czas na ewentualne wymiany.

​Czym zabezpieczać maszyny rolnicze?

Jak już doskonale wiesz, pierwsze co robisz to umycie Twojego sprzętu rolniczego. Do mycia najlepiej jest zastosować wodę pod ciśnieniem. Do mycia możesz także użyć roztworów alkalicznych lub środków emulgujących.

Do dokładnego czyszczenia użyj szczotki drucianej, papieru ściernego lub ręcznej szlifierki. Pamiętaj także o dokładnym odtłuszczeniu malowanych powierzchni. Dopiero po tej czynności możesz przejść do pokrycia maszyny rolniczej farbą podkładową i nawierzchniową farbą antykorozyjną.

Do konserwacji stalowych elementów maszyn rolniczych możesz użyć smaru stosowanego do konserwacji pojazdów samochodowych lub oleju rzepakowego. Aby olej nie był zbyt rzadki możesz do niego dodać masło, albo smalec. W ten sposób uzyskasz ekologiczny smar. Smar najlepiej nakładać pędzlem, masz wówczas pewność, że dotrzesz do każdego elementu maszyny rolniczej.

agregat talerzowy grunt dexwal


Szukasz maszyn rolniczych do swojego gospodarstwa?

Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy Ci w wyborze odpowiednich maszyn!

Kiedy najlepiej zająć się konserwacją maszyny rolniczej?

Konserwacją maszyny rolniczej najlepiej zająć się tuż po skończonym sezonie zabezpieczając ją przed negatywnymi działaniami czynników atmosferycznych, jak deszcz lub śnieg.

Czy sprzęt rolniczy może pozostać na zewnątrz na czas zimy?

Sprzęt rolniczy powinien być przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie nie będzie narażony na czynniki atmosferyczne. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości – przykryj go plandeką i dbaj, aby nie dostała się do niego wilgoć.

Czy do prawidłowego zabezpieczenia maszyny rolniczej potrzebuję specjalistycznych, drogich produktów?

Nie potrzebujesz drogich produktów, aby zapewnić długą eksploatację swojego sprzętu rolniczego. Często wystarczy olej rzepakowy lub tanie zamienniki dostępne w sklepach ze sprzętem rolniczym.