Jak i kiedy najlepiej siać poplon?

Poplon to niezwykle ważna roślina używana w rolnictwie. Dzięki jej właściwościom można poprawić strukturę i żyzność gleby. Zapobiega to też jej erozji. Nieprzypadkowo ma tak ogromne znaczenie. Z poniższego artykułu dowiecie się tego, co istotne na temat tej rośliny. Podejmiemy najbardziej kluczowe zagadnienia, żeby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące wątpliwości.

Jakie są rodzaje poplonu?

Na początek warto poznać różne rodzaje poplonu.

  • Jednym z najbardziej popularnych jest poplon zielony, który przekopuje się, żeby wzbogacić glebę w materię organiczną. Przyczynia się więc on do tego, że gleba ma lepszą strukturę i zwiększa się jej żywotność. Najczęściej stosuje się tu takie rośliny jak facelia, żyto, owies czy gorczyca. 
  • Kolejnym rodzajem jest poplon na nawóz zielony. Rośliny takie jak groch, łubin, wyka, koniczyna, po przekopaniu wyzwalają azot i inne składniki, które wzbogacają glebę, Poprawia to jej żyzność i poprawia plonowanie roślin uprawnych. 
  • Następnym typem jest poplon na paszę, czyli rośliny, które są uprawiane jako dodatkowe źródło paszy dla zwierząt. Do tego celu wykorzystuje się przeważnie mieszanki traw oraz roślin, takich jak koniczyna, lucerna, itp. Dzięki temu rolnicy mają zawsze świeże i wartościowe jedzenie dla swoich zwierząt, poprawiając jednocześnie strukturę gleby. 
  • Jeszcze innym poplonem jest ten wykorzystywany na ściółkę, chroniący glebę przed erozją oraz utratą wilgoci. Sprawdzają się tu takie rośliny jak żyto, owies czy facelia. 

Kiedy siać poplon – letni i ozimy? 

Czas siewu zależy oczywiście od rodzaju rośliny i jej przeznaczeniu, niemniej przyjęte terminy są jasno określone. 

Poplon letni powinniśmy siać po zbiorach głównych, przeważnie w lipcu lub sierpniu. Rośliny, które szczególnie dobrze nadają się do tego celu, to gorczyca, facelia, gryka i rzepak. Po wysiewie poplon rośnie przez kilka miesięcy, przed zimą jest zaś przyorywany lub pozostawiony na polu, dzięki czemu zwiększa się zawartość materii organicznej w glebie. 

Poplon ozimy ma również jasne określony termin – na przełomie września oraz października. Doskonale ochrania glebę podczas zimy, poprawiając jednocześnie jej strukturę poprzez zwiększenie składników odżywczych. Polepsza to jej jakość przed wiosennym siewem roślin uprawnych. Przykładowe rośliny do poplonu ozimego to żyto, pszenica ozima czy rzepak ozimy. 

Czym siać poplon?

Przechodzimy teraz do kolejnego kluczowego zagadnienia, wyjaśniając, czym najlepiej siać poplon? Ma to ogromne znaczenie, co wybierzemy, gdyż wpływa to na jakość i szybkość siania. Siewnik poplonów musi więc być odpowiednio dobrany. Jednym z lepszych urządzeń jest talerzówka, doskonale narzędzie do płytkiego przekopywania poplonu i mieszania go z glebą. Dzięki przemyślanej konstrukcji maszyna ta pozwala na szybkie i efektywne wykonywanie prac na polu, efektywnie rozdrabniając resztki roślinne i mieszając je z wierzchnią warstwą gleby.

Producent maszyn rolniczych ma w ofercie wiele doskonale przygotowanych do pracy maszyn. Poszukując takich sprzętów jak siewnik do trawy czy rozsiewacz poplonu, zachęcamy do zapoznania się z różnymi propozycjami oferty DEXWAL. 

Można wybrać agregat ścierniskowy, który umożliwia głębsze przekopywanie i mieszanie resztek roślinnych z glebą. Wyposażony w zęby lub talerze, co zapewnia głęboką penetrację gleby.

A może głębosz, czyli narzędzie stosowane do głębszego spulchniania gleby, dzięki czemu poprawiają się jej struktura oraz drenaż. Na uwagę zasługuje również brona talerzowa, w sam raz, gdy potrzeba płytko zmieszać resztki poplonu z glebą, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Talerze rozdrabniają resztki roślinne, równomiernie mieszając je z wierzchnią warstwą. Zastosowanie znajdzie również włóka łąkowa, której zadaniem jest wyrównywanie powierzchni gleby po przekopaniu.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Jakie są rodzaje poplonu?

Do najpopularniejszych zaliczamy poplon zielony, poplon na nawóz zielony, poplon na paszę, poplon na ściółkę.

Jakie są terminy siewu poplonu?

Czas siewu zależy oczywiście od rodzaju rośliny i jej przeznaczeniu, niemniej przyjęte terminy są jasno określone. Poplon letni powinniśmy siać po zbiorach głównych, przeważnie w lipcu lub sierpniu. Poplon ozimy zaś na przełomie września oraz października.

Czym najlepiej siać poplon? 

Służą do tego nowoczesne maszyny, jak siewniki poplonów, talerzówki, agregaty ścierniskowe, włóki łąkowej, itp.