Solarki

Oblodzone drogi stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ich użytkowników. W sytuacji, gdy na drodze zalega warstwa lodu i nawierzchnia jest niezdatna do użytkowania, niezbędne jest jej odlodzenie. Jest to obowiązek zarządcy drogi wynikający z ustawy o utrzymaniu porządku w gminach. Niedopełnienie tego przepisu niesie za sobą poważne ryzyko dla wszystkich użytkowników drogi, ale także może ściągnąć na zarządzającego drogą wysokie kary finansowe. Solarki ułatwiają uporanie się ze śliską nawierzchnią i pomagają utrzymać drogę w odpowiednim stanie.

Showing all 3 results

Odladzanie nawierzchni z pomocą solarki

Oblodzenie nawierzchni stanowi poważny problem. Można mechanicznie skuwać lód, jednak takie rozwiązanie jest męczące i niezwykle czasochłonne. Nie ma możliwości, aby w ten sposób uporać się z oblodzeniem większej powierzchni. Jednak obok mechanicznych metod odladzania istnieją także rozwiązania chemiczne, które wykorzystują właściwości substancji chemicznych do usuwania zlodowacenia. Najpopularniejszym produktem stosowanym do sezonowego odladzania jest sól. Chlorek sodu po zetknięciu się z lodem tworzy roztwór wodny, którego temperatura zamarzania jest znacznie niższa od temperatury zamarzania wody. Dzięki wykorzystaniu tych właściwości soli można z powodzeniem usunąć lód z drogi i umożliwić bezpieczne z niej korzystanie. Jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się przy temperaturach powyżej -15 stopni Celsjusza. Gdy temperatura jest niższa, sól nie upora się z lodem. Mimo niezwykle skutecznemu odladzaniu za pomocą soli należy pamiętać, że jej częste używanie może powodować korozję karoserii samochodowej, uszkodzenia obuwia oraz nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Niektóre rodzaje soli wywołują także korozję betonu, wpływając na stan drogi.

 

Mechaniczna pomoc w odladzaniu

Sól kamienna wykorzystywana do posypywania dróg jest popularnym i często stosowanym środkiem do odladzania. Można i często stosuje się metodę ręcznego posypywania fragmentów dróg lub chodników. Do zabezpieczenia większych powierzchni takich jak jezdnie, czy chodniki miejskie jest to metoda zbyt mało wydajna. Tu do akcji wkraczają urządzenia mechaniczne, które ułatwiają i usprawniają pracę. Niezastąpionymi sprzętami komunalnymi są solarki np. Solarka zawieszana SALTDROG. Umożliwiają one równomierne rozprowadzenie soli po powierzchni drogi. Są to solidne maszyny, zaprojektowane do wykonywania precyzyjnych zadań. Ze względu na zróżnicowanie dostępnych na rynku rozmiarów mogą być wykorzystywane zarówno do posypywania szerokich dróg, jak i miejsc trudniej dostępnych, gdzie duże maszyny nie miałyby szansy się dostać, takich jak chodniki, czy przystanki autobusowe, a nawet perony kolejowe.

Solarka składa się z pojemnika na roztwór solanki o różnej pojemności oraz hydraulicznego mechanizmu w podajniku. Sól trafia do obracających się łopat wirnika i jest równą warstwą rozsypywaną po powierzchni drogi. Jednocześnie łopaty są tak skierowane, aby podczas posypywania drogi solą nie uszkodzić samochodów lub nie spowodować obrażeń u pieszych.

Zimowe oblodzenie spowodowane niskimi temperaturami oraz opadami śniegu lub marznącego deszczu jest zmorą kierowców. Nawet najlepsze zimowe opony nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa jazdy na oblodzonej nawierzchni. Podobnie jest z ruchem pieszych. Dzięki zastosowaniu wsparcia w postaci maszyn komunalnych takich jak solarki możliwe jest szybkie uporanie się z problemem i przywrócenie możliwości bezpiecznego korzystania z drogi. Jest to zatem niezastąpiony oręż w walce o bezpieczeństwo ruchu podczas zimowych miesięcy.